Słoneczna Gromada

Materiały na tydzień 29.03-02.04.2021

ZAMIERZENIA DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZE

MARZEC 2021 r.

TEMAT  KOMPLEKSOWY:    „ ŚWIAT OCZAMI ARTYSTY ”     ( 01 –  05 marca 2021 r.)

Umiejętność ogólna:

• uwrażliwianie na piękno dzieł sztuki z zakresu malarstwa, rzeźby i muzyki
  • zachęcanie do samodzielnego tworzenia
  • zapoznawanie się z lekturą miesiąca – „Moje ulubione Dobranocki” (zbiór opowiadań)
  • rozwijanie umiejętności analizy i syntezy słuchowej
  • wprowadzenie litery “p,P” (5 latki – zabawy z głoską, 6 latki – wprowadzenie litery)
  • wspólne świętowanie urodzin
  • zapoznanie z piosenką “Marzec” i nauka elementów tańca “Moja Maryneczka”

TEMAT  KOMPLEKSOWY:    „W kosmicznej rakiecie, wspaniale bawić się będziecie! ”     ( 08 –  12 marca 2021 r.)

Umiejętność ogólna:

• wprowadzenie litery “c,C” (5 latki – zabawy z głoską, 6 latki – wprowadzenie litery)
  • poszerzenie wiedzy na temat kosmosu
  • doskonalenie umiejętności konstrukcyjnych i technicznych,
  • stwarzanie okazji do swobodnej ekspresji ruchowej,
  • rozwijanie umiejętności współpracy z innymi,
  • rozbudzanie ciekawości poznawczej,

TEMAT  KOMPLEKSOWY:    „Zimo! Do zobaczenia za rok! ”      (15-19  marca 2021 r.)

Umiejętność ogólna:

• dostrzeganie i opisywanie charakterystycznych dla przedwiośnia zmian
  • kształtowanie umiejętności dbania o rośliny
  • zapoznanie z przysłowiami i porzekadłami w tradycji polskiej
  • wprowadzenie litery “ł,Ł” (5 latki – zabawy z głoską, 6 latki – wprowadzenie litery)
  • nauka piosenki “Marzec czarodziej” oraz elementów tańca Koziorajka
  • rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określone tematy

TEMAT  KOMPLEKSOWY:    „Już przybyła wiosna miła ”      (22-26  marca 2021 r.)

Umiejętność ogólna:

• wprowadzenie litery “z,Z” (5 latki – zabawy z głoską, 6 latki – wprowadzenie litery)
  • poszerzanie wiedzy na temat przyrody wiosną
  • doskonalenie umiejętności dobierania ubrań ze względu na porę roku i pogodę oraz samodzielności w ubieraniu się
  • doskonalenie umiejętności przeliczania obiektów (5 i 6 latki) oraz tworzenia prostych zadań tekstowych (6 latki)
  • zachęcanie do podejmowania zabaw konstrukcyjnych

TEMAT  KOMPLEKSOWY:    „ O wiosennych świętach każdy z nas pamięta”      (29 marca-02 kwietnia 2021 r.)

Umiejętność ogólna:

• prezentacja zwyczajów i obrzędów ludowych związanych z Wielkanocą
  • wdrażanie do aktywnego uczestnictwa w przygotowaniu do świąt
  • wprowadzenie litery “j,J” (5 latki – zabawy z głoską, 6 latki – wprowadzenie litery)
  • utrwalanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi
  • kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami, dzielenia się radością z innymi

Nauczanie zdalne z 9-12.11.2020

1. Przypomnieć sobie słowa hymnu i zaśpiewać jego pierwszą zwrotkę wraz z refrenem. Pamiętajcie o odpowiedniej postawie!

2. Przygotować mandalę w kolorach: białych i czerwonych. Ułóżcie ją na dywanie z dowolnych przedmiotów i materiałów. Chętnie zobaczymy zdjęcia prac 🙂

Dodatkowo:

Dla utrwalenia symboli możesz zagrać w krótką grę memory.

We wtorek podejmujemy zabawy badawcze.

Polska to nasza Ojczyzna, to kraj,  w którym mieszkamy. Nie musimy daleko szukać, ważny jest również nasz dom. Dlatego warto go dobrze znać.

1. Przygotuj sobie kartki, kredki i miarę.

2. Pobaw się w badacza i zmierz 10 wybranych przedmiotów, mebli znajdujących się w Twoim domu (np. dywan, szafę). Możesz wybrać dowolny sposób pomiaru – krokami, stopami lub z wykorzystaniem miary (linijki, krawieckiej…).

3. Pamiętaj, aby swoje wyniki zapisać na kartce. Możesz to zrobić rysując dany przedmiot i wpisując obok pomiar (jeśli potrzebujesz pomocy przy zapisie, poproś starsze rodzeństwo lub rodzica). Jeśli masz w domu flagę Polski, spróbuj zmierzyć  ją!

A może uda Ci się zmierzyć jeden przedmiot na kilka sposobów? W załączniku znajduje się przykład pomiaru przeprowadzonego przez Ciocię.

Zbliża się święto narodowe – 11 Listopada –  możesz z tej okazji wykonać również biało-czerwony kotylion.

(Potrzebne są koła w trzech rozmiarach, dwa czerwone, jedno białe. Klej i nożyczki.)

Czwartek – znajdź i zanotuj(rysując, wypisując) jak najwięcej przedmiotów których nazwy rozpoczynają się od określonej głoski. Jakiej? Dziewczynki – „A” i „M”  Chłopcy – „T” i „O”. Na końcu policzcie ile przedmiotów na daną głoskę udało Wam się odnaleźć. Których znaleźliście więcej?